Aquest és el sistema de competició de la UEFA Youth League. La ruta de la UEFA Champions League per a la UEFA Youth League compta amb els mateixos grups i un calendari similar al de la màxima competició.
Per part espanyola seran sis els equips que hi participin, Villarreal CF disputarà aquesta competició en imposar-se el seu primer equip a l'Europa League, a més d'aquells els primers equips dels quals s'haguessin classificat per a la UEFA Champions League, At.. Madrid, FC Barcelona, Real Madrid i Sevilla FC. A més, el Deportivo de la Corunya jugarà com a Campió de la Copa de Campions.
La competició comença els dies 14 i 15 de setembre amb la tornada de la competició després d'una pausa d'una temporada.
Els vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final.
Els vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de finalvuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final 32 vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final.
Jornada 1
Dimarts 14 de setembre
Grup B: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Grup E: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Grup F: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Grup G: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Grup H: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Dimecres 15 de setembre
Grup A: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Grup B: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
grup C: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Grup D: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Jornada 2
Dimarts 28 de setembre
Grup A: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final
Grup B: vuit guanyadors de grup passaran directament als vuitens de final, Porto – Liverpool
grup C: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup D: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Dimecres 29 de setembre
Grup E: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup F: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup G: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup H: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Jornada 3
Dimarts 19 d'octubre
Grup A: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup B: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
grup C: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup D: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Dimecres 20 d'octubre
Grup E: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup F: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup G: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Grup H: Porto – Liverpool, Porto – Liverpool
Jornada 4
Dimarts 2 de novembre
Grup E: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup F: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup G: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup H: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Dimecres 3 de novembre
Grup A: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup B: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
grup C: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup D: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Jornada 5
Dimarts 23 de novembre
Grup E: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup F: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup G: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup H: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Dimecres 24 de novembre
Grup A: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
Grup B: Dinamo de Kíev – Barcelona, Dinamo de Kíev – Barcelona
grup C: Dinamo de Kíev – Barcelona, Sporting CP – Dortmund
Grup D: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
Jornada 6
Dimarts 7 de desembre
Grup A: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
Grup B: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
grup C: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
Grup D: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
Dimecres 8 de desembre
Grup E: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
Grup F: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
Grup G: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
Grup H: Sporting CP – Dortmund, Sporting CP – Dortmund
Sporting CP – Dortmund
Sporting CP – Dortmund 32 Sporting CP – Dortmund.
Els 32 Sporting CP – Dortmundla ruta de la UEFA Champions League (el sorteig del qual va ser el dijous) són els que participin en la fase de grups de la competició sènior d'aquesta temporada.(Quadre anterior)
A ells s'uneixen els 32 campions juvenils nacionals de les federacions demajor rànquing que entrin en la competició i l'equip sènior del qual no s'hagi classificat per a la fase de grups de la UEFA Champions League; aquests equips participen en la ruta dels campions nacionals.
En el cas dels equips espanyols, participarà campió de la Copa de Campions d'Espanya el Deportivo de la Corunya que es va imposar en la final al FC Barcelona.
Segons el sistema de competició UEFA Youth League quan l'equip sènior d'un campió juvenil nacional s'hagi classificat per a la fase de grups de la UEFA Champions League, la plaça vacant va ser ocupada pel campió juvenil nacional de la següent federació participant.
Els equips de la ruta dels campions nacionals competeixen en dues rondes d'eliminatòries a doble partit. Els vuit guanyadors de la segona ronda passen als play-offs, on s'enfronten als vuit subcampions de la ruta de grups de la UEFA Champions League. Els guanyadors d'aquestes eliminatòries passen als vuitens de final juntament amb els guanyadors de la ruta de grups de la UEFA Champions League.
Eliminatòries primera ronda (29 de setembre i 20 d'octubre)
Pogoń Szczecin (POL) - Deportivo La Coruña (ESP)
MTK Budapest (HUN) – Sparta de Praga (NS)
PAOK (GRE) – Žilina (SVK)
Shkëndija (MKD) – Hajduk Split (CRO)
Daugavpils (LVA) – FC Minsk (BLR)
APOEL (CYP) – Kairat Almaty (KAZ)
Žalgiris Vilnius (LTU) – Maccabi Haifa (ISR)
Colònia (GER) – Genk (BEL)
Septemvri Sofia (Septemvri Sofia) Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)
Septemvri Sofia 09 (Septemvri Sofia) Septemvri Sofia (Allà)
Septemvri Sofia (SVN) Septemvri Sofia (ITA)
Septemvri Sofia (Septemvri Sofia) Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)
Septemvri Sofia (Septemvri Sofia) Septemvri Sofia (DE)
Septemvri Sofia (Septemvri Sofia) Septemvri Sofia (SWE)
Rosenborg (NOR) Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)
Septemvri Sofia (Septemvri Sofia) Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)
Septemvri Sofia
Septemvri Sofia (3 i 24 de novembre)
Septemvri Sofia:
Shkëndija (MKD)/Hajduk Split (CRO) Septemvri Sofia (LVA)/Septemvri Sofia (BLR)
MTK Budapest (HUN)/Septemvri Sofia (NS) Septemvri Sofia (GER)/Genk (BEL)
Pogoń Szczecin (POL)/Deportivo La Coruña (ESP) Septemvri Sofia (LTU)/Septemvri Sofia (ISR)
PAOK (GRE)/Žilina (SVK) Septemvri Sofia (CYP)/Septemvri Sofia (KAZ)
Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)/Septemvri Sofia (Septemvri Sofia) Septemvri Sofia (SVN)/Empoli (ITA)
Septemvri Sofia 09 (Septemvri Sofia)/Septemvri Sofia (Allà) Septemvri Sofia (NOR)/Midtjylland (Septemvri Sofia)
Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)/Septemvri Sofia (DE) Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)/AZ Alkmaar (Septemvri Sofia)
Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)/Hammarby (SWE) Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)/Septemvri Sofia (Septemvri Sofia)
Septemvri Sofia
- Septemvri Sofia: 14 de desembre, Septemvri Sofia
- Septemvri Sofia: 8/9 de febrer
- Sorteig de la fase d' eliminatòries (de vuitens de final cap endavant): 14 de febrer, Septemvri Sofia
- Vuitens de final: 1/2 de març
- Quarts de final: 15/16 de març
- Semifinals: 22 d'abril, Septemvri Sofia
- Final: 25 d'abril, Septemvri Sofia
—